Ryan goes nap for Gorefield

Cambs League side Gorefield Athletic Reserves got their first win of the season in the Ablett Cup by beating Doddington A 8-0 on Saturday.

Ryan Alexander was put into the ressies from the first team to boost their attack, scoring five and setting up three in an outstanding display.

Maksim Fadejev scored his first goal for the club but also got a nasty cut on his chin and had to come off.

Martin Pettit scored the other two.

Gareth Turner and Brently Turner were outstanding.

Estover Park were also through to the next round with a 3-2 win over Haddenham Rovers thanks to a hat-trick from Gareth Puleston.

Benwick Res missed good chances in losing 4-1 at Walsoken in the Reg Haigh and Arthur Peck Cup.

Walsoken scored from a penalty and got a second in the first half but an improved second half by Benwick saw a cross turned in by Dave Chapman.

Benwick manager Stu Cole said: “I got some positives today from my young team, a lot of spirit and determination. We will get stronger as the season continues.”

Cambs Junior Challenge Cup: Leverington Sports Res 1 Wisbech St Mary Res 5; March Town United Res 0 Manea 2.

Peterborough League

Premier Division: Pinchbeck 3 Parson Drove 0; Oakham 1 Leverington Sports 0.

Div One: AFC Stanground 8 Sutton Bridge 5; Long Sutton 4 Peterborough Res 3.

Div Two: Baston 4 Guyhirn 0; Crowland Res 3 Long Sutton Res 0.

Div Four: Leverington A 1 Tydd St Mary 3; Pinchbeck A 0 Sutton Bridge Res 5.

Div Five: Gaultree 0 Powerleague 7.

Ablett Cup: Benwick Ath 1 Mildenhall U 0; Chatteris A v Gorefield Ath A-W, Chatteris unable to raise a team; Estover Park 3 Haddenham Rv 2; Wimblington Res 1 Doddington Res 3; WSM A 2 Little Downham Swifts 4.

Haigh Cup: Barton M 2 March Sars 6; Cambourne Res v Chatteris FT A-W; Outwell Res 4 Coldham U 0; Papworth Res 2 Manea Res 0; Studlands v Upwell A-W; Wimblington A 3 Isleham Wds 2; Witchford 96 Res 6 March Rangers Res 6 (Ricky Elmore 4, Jordan Fox, Luke Watson).

Cambs League Premier: Wisbech St Mary 2 (Daniel Emmington 2) Sawston U 1.

Senior A: Chatteris T 4 Comberton 3.

Senior B: Bluntisham 4 Outwell Swifts 1.

1B: Doddington U 2 Buckden 2; Eaton Socon Res 2 Chatteris Res 2.

4B: Ely Crusaders 10 WSM B 0.