Knight beats illness bug to smash six county records

0
Have your say

Local lad Liam Knight, swimming for the City of Peterborough Swimming Club (COPS) showed his talent when he competed against the cream of the Midlands and East Anglia.

He joined other top swimmers from the East Region to compete against their counterparts from the East and West Midland Regions at the first ASA Central Zone meet held at Corby’s 50m pool.

Despite struggling with recurrent viral illnesses, Liam underlined his strength by winning two gold and two silver medals in the junior men’s category. Liam’s performance helped secure COPS ever improving reputation in East Region swimming with them finishing in eighth place in the medal table, with only Hatfield and Team Ipswich from their region ahead of them.

Sixteen year-old Knight took gold in the 200m individual medley and the 100m backstroke. His time in the backstroke of 59.85s was a pb and smashed both Cambs County and COPS club records. Liam’s silver medals came in the 200m backstroke and 100m butterfly (his time of 58.38s again a pb and missing gold by 0.3s.) In total all Liam’s swims over the weekend achieved club record status while breaking six county records.

Liam is now concentrating on improving his fitness in readiness for the upcoming British Championships being held in Manchester in March, where he will be competing alongside Britain’s best such as James Goddard and Liam Tancock.

Wisbech

WISBECH produced a winning performance in the first round of the Anglian League at King’s Lynn on Saturday.

Both Grace Cherry and Ben Marsters came first in their races, Grace in the 13/u 100m freestyle (pb) and 13/u 100m breaststroke (pb); Ben won the open 100m individual medley and open 50m butterfly.

Sarah Knight, Will Bell, Annabel van Daalen, Kate Newton, Katie Bell, Leah Harrington, Hannah Brown, Daniel Dale, Ryan Rout-Lester and Liam Carey also won their races.

A total of 14 first places and 12 second place finishes ensured a good win for the team. The final places were: Wisbech 101, West Norfolk 94, St Neots 63, Boston B 48.

1st: Ben Marsters open 100m ind medley, open 50m butterfly, Sarah Knight 15/u 100m butterfly, Liam Carey 13/u 100m freestyle pb, Grace Cherry13/u 100m freestyle pb, 13/u 100m breaststroke Will Bell 15/u 100m breaststroke, Annabel van Dallen15/u 100m breaststroke pb, Kate Newton 13/u 200m ind medley pb, Katie Bell open 50m butterfly, Leah Harrington 15/u 100m freestyle pb, Hannah Brown 13/u 100m backstroke, Daniel Dale 15/u 200m ind medley pb, Ryan Rout-Lester open 50m breaststroke pb.

2nd: Daniel Dale 15/u 100m butterfly pb, Matthew Jakeman open 50m backstroke, Hannah Brown open 50m backstroke pb, Robson Pack 13/u 200m ind medley pb, 13/u 100m butterfly Rory Willis 15/u 100m freestyle, 15/u 100m backstroke, Annabel van Dallen 15/u 200m ind medley, Kate Newton 13/u 100m butterfly, Jody Hopkisson open 50m breaststroke, Leah Harrington 15/u 100m backstroke, mixed 6x50m freestyle relay Ryan Rout-Lester, Katie Bell, Will Bell, Leah Harrington, Liam Carey, Kate Newton,

3rd: Katie Bell open 100m ind medley, Ryan Rout-Lester open 50m freestyle pb, Jody Hopkisson open 50m freestyle, Liam Carey 13/u 100m breaststroke,

4th: William McKay 13/u 100m backstroke pb.

Chatteris

CHATTERIS Kingfishers took part in the first round of the Anglian League, in St. Ives. With only three teams competing, Chatteris finished second with 90 points, behind St. Ives on 111 and ahead of Boston A with 76 points.

The squad managed 23 personal best times in 30 individual races, with eight first places and 12 second places, some of which were very close finishes.

First places were achieved by Kirsty Slyfield open 50m backstroke, breaking her own club record, Matthew Halmshaw, 15/U 100m breaststroke (pb), Liam Oliver and Mollie Allen, 13/U 200m ind medley (both pb), with Mollie also winning the 100m butterfly (pb), Luke Oliver and Kathleen Loveridge in open 50m butterfly (Luke pb) and Matthijs Nooteboom, 15/U 100m front crawl (pb).

Second places were reached by Kathleen Loveridge, open 100m ind medley, Andrew Fresher, open 50m breaststroke, Catherine Lee, 13/U 100m breaststroke and 100m backstroke (believed to be pbs), Liam Oliver, 13/U 100m backstroke and 100m butterfly (both pbs), Kirsty Slyfield, open 50m front crawl, Matthijs Nooteboom, 15/U 100m backstroke, Ivo Nooteboom, 15/U 200m ind medley, Esther Loveridge, open 50m breaststroke, Charlotte Riches, 15/U 200m ind medley (pb) and the mixed relay squad.

Further personal best times were swum by Charlotte Riches, 15/U 100m butterfly, Daniel Riches, 13/U 100m front crawl and breaststroke, Victoria Allen, 13/U 100m front crawl, Shannon Munns, 15/U 100m front crawl, Rebecca Clay, 13/U 100m backstroke, Ashley Starreveld, Open 50m front crawl and breaststroke and finally Loren Clements in 13/U 100m breaststroke.

Three master swimmers were in action at the Sudbury Masters Open Meet, with Martyn Fresher winning all five of his races in his age band, Mark Thompson achieving a pb in the 200m front crawl and gaining four medals in the 16-24 age group, as did Marie Doherty in her age group.