DCSIMG

Duo grab five first places

At the start of a busy week, 21 Wisbech SC swimmers competed in the Cambs Development Championships at Peterborough.

Over three sessions they swam in 77 races and produced 62 personal best times. Hannah Brown bagged five first places in 12yrs 200m Freestyle pb, 200m Individual Medley pb, 200m Breaststroke pb, 200m Butterfly pb, 400m Freestyle pb and Jack Lane also had five first places: 10yrs 200m Freestyle pb, 200m Individual Medley pb, 400m Freestyle pb, 200m Backstroke pb, 100m Individual Medley pb.

They made their debuts in the championships along with Lorimar Thomas, Daniel Dale, Kate Newton, Kayley Hawes, Bethan McKay, Jacob Rhodes, Oliver Newton, Jack Hughes, Erin Wright, Tom Hewitt, Molly Thomas, Molly Trevor, Will Bell and Robson Pack.

The Wisbech swimmers won 35 gold, 16 silver and five bronze medals and finished second in the medals table behind City of Peterborough.

Results - Hannah Brown 1st - 200m Freestyle pb, 200m Individual Medley pb, 200m Breaststroke pb, 200m Butterfly pb, 400m Freestyle pb, Jack Lane 1st -200m Freestyle pb, 200m Individual Medley pb, 400m Freestyle pb, 200m Backstroke pb, 100m Individual Medley pb, 2nd - 200m Breaststroke pb, Tom Kelly 1st - 200m Breaststroke pb, 400m Freestyle pb, 100m Breaststroke, 200m Butterfly pb, Ryan Rout-Lester 1st - 200m Freestyle pb, 100m Butterfly, 400m Freestyle pb, 2nd - 100m Backstroke, 200m Individual Medley pb, 200m Backstroke pb, 100m Individual Medley pb, 3rd - 100m Breaststroke, Grace Cherry 1st -200m Individual Medley pb, 200m Breaststroke pb, 200m Backstroke pb, 2nd - 100m Butterfly, Alice Dennis 1st - 100m Backstroke pb, 100m Breaststroke pb, 2nd - 100m Freestyle pb, 200m Butterfly pb,3rd - 200m Breaststroke pb, 4th - 100m Butterfly pb, Lorimar Thomas 1st -100m Individual Medley pb, 50m Backstroke pb, 2nd - 50m Breaststroke, 4th - 100m Breaststroke pb.

Daniel Dale 1st - 200m Freestyle pb, 200m Butterfly pb, Kate Newton 1st - 200m Freestyle pb, 100m Butterfly, Emily Kelly 1st - 100m Individual Medley pb, 4th 200m Breaststroke pb, 6th 200m Backstroke pb, Kayley Hawes 1st - 100m Backstroke pb, 100m Freestyle pb.

Bethan McKay 1st - 100m Butterfly pb, 3rd - 200m Individual Medley pb, 4th - 50m Butterfly, 100m Individual Medley pb, Jacob Rhodes 1st - 100m Individual Medley pb, 2nd - 100m Backstroke pb, 100m Freestyle pb, 50m Butterfly, 4th - 50m Breaststroke pb.

Robson Pack 1st -100m Butterfly, 2nd 200m Freestyle pb,

Oliver Newton 1st -200m Freestyle pb, Jack Hughes 1st -50m Butterfly pb, 2nd - 100m Freestyle pb, Erin Wright 2nd - 200m Backstroke pb, 4th - 200m Freestyle pb, 50m Butterfly pb, 5th - 50m Breaststroke pb, 200m Breaststroke pb, Tom Hewitt 2nd - 100m Individual Medley, 3rd - 100m Breaststroke pb, Molly Thomas 3rd - 50m Backstroke pb, 6th - 50m Freestyle pb, 10th - 50m Breaststroke pb.

Tuesday saw the start of the Wisbech Club Championships to be held over the next two weeks with 87 swimmers taking part.

The Novice Width set the standard with Charlie Loates and Elouise Youngs both breaking Championship records. Grace Cherry broke four five-year-old Championship records in the 10/11yrs 200m and 100m Freestyle, 100m Breaststroke and 200m Backstroke. Also breaking Championship records were Hannah Brown in the 13/14yrs 200m Backstroke, Emily Pilbeam 14yrs+ 400m Freestyle and 400m Individual Medley, Ben Marsters 14yrs+ 400m Individual Medley. Abigail Foley 13/u 400m Individual Medley. Regional Qualifying times were achieved by Abigail Foley in the 100m F/c and Phoebe Gallagher 100m Breaststroke.

Results: Novice Width - 1st Charlie Loates pb, 2nd Aaron Goult pb, 3rd Adam Bartrum pb.

1st Elouise Youngs pb, 2nd Lucy Prior pb, 3rd Lily Amps pb.

200m Freestyle - 9yrs/u 1st Luke Hemsley pb, 2nd Charlie Bourne pb, 10/11yrs 1st Jack Lane, 2nd Jacob Rhodes pb, 3rd Tom Locke pb, 12/13yrs 1st Oliver Newton, 2nd Liam Carey pb, 3rd Robson Pack, 14/16yrs 1st Tom Kelly pb, 2nd Daniel Dale pb, 3rd William Bell pb, 17yrs + 1st Ryan Rout-Lester, 2nd David Hammond pb, 3rd Matthew Hunter pb.

9yrs/u 1st Polly Norman pb, 2nd Erin Wright, 3rd Beth Dennis pb, 10/11yrs 1st Grace Cherry pb, 2nd Alice Dennis pb, 3rd Emily Kelly pb, 12/13yrs 1st Abigail Foley pb, 2nd Phoebe Gallagher pb, 3rd Kate Newton pb, 14/16yrs 1st Bethan McKay pb, 17yrs + 1st Katie Bell.

200m Backstroke - 10/11yrs 1st Jack Lane pb, 2nd Jacob Rhodes pb, 3rd Oliver Harris pb, 12/13yrs 1st Oliver Newton pb, 2nd Liam Carey pb, 3rd William McKay pb, 14/16yrs 1st Tom Kelly pb, 2nd Jordan Wilson pb, 3rd Daniel Dale pb, 17yrs + 1st Ryan Rout-Lester pb.

9yrs/u 1st Erin Wright, 10/11yrs 1st Grace Cherry, 2nd Alice Dennis pb, 3rd Emily Kelly.

12/13yrs 1st Hannah Brown pb, 2nd Abigail Foley pb, 3rd Phoebe Gallagher pb, 14/16yrs 1st Bethan McKay pb.

100m Freestyle - 10/11yrs 1st Jack Lane pb, 2nd Tom Locke pb, Jacob Rhodes, 12/13yrs 1st Oliver Newton pb, 2nd Liam Carey, 3rd Robson Pack pb. 14/16yrs 1st Tom Kelly pb, 2nd Daniel Dale pb, 3rd William Bell pb, 17yrs+ 1st Ryan Rout-Lester, 2nd Daniel Dixon, 3rd David Hammond pb. 10/11yrs 1st Grace Cherry pb, 2nd Alice Dennis pb, 3rd Emily Kelly. 12/13yrs 1st Abigail Foley pb, 2nd Hannah Brown pb, 3rd Kate Newton pb, 14/16yrs 1st Emily Pilbeam, 2nd Bethan McKay pb, 17yrs+ 1st Katie Bell, 2nd Leanne Wiles pb, 3rd Tishe Crowson.

9yrs /u 25m Backstroke - 1st Luke Hemsley pb, 2nd Billy Wilkshire pb, 3rd Kieran Bulpit pb, 1st Polly Norman pb, 2nd Beth Dennis pb, 3rd Erin Wright pb.

100m Breaststroke - 10/11yrs 1st Oliver Harris pb, 2nd Jack Lane pb, 3rd Tom Locke pb, 12/13yrs 1st Liam Carey pb, 2nd Oliver Newton pb, 3rd Charles Locke pb. 14/16yrs 1st Will Bell pb, 2nd Tom Kelly pb, 3rd Daniel Dale pb, 17yrs + 1st Ryan Rout-Lester, 2nd David Hammond, 10/11yrs 1st Grace Cherry pb, 2nd Alice Dennis pb, 3rd Emily Kelly pb, 12/13yrs 1st Phoebe Gallagher, 2nd Hannah Brown pb, 3rd Cree Howlett pb, 14/16yrs 1st Emily Pilbeam, 2nd Bethan McKay pb, 17yrs + Leanne Wiles, 2nd Katie Bell.

9yrs /u 25m Butterfly - 1st Luke Hemsley pb, 2nd Sam Hopkisson pb, 3rd Kieran Bulpit pb.

1st Erin Wright pb, 2nd Polly Norman pb, Beth Dennis pb.

200m Butterfly - 10/11yrs 1st Jack Lane pb, 12/13yrs 1st Robson Pack pb, 2nd Oliver Newton pb, 14/16yrs 1st Tom Kelly pb, 2nd Daniel Dale pb, 17yrs+ 1st Ryan Rout-Lester pb, 2nd Matthew Hunter pb, 10/11yrs 1st Alice Dennis pb, 12/13yrs 1st Hannah Brown pb, 2nd Kate Newton pb, 3rd Abigail Foley pb, 14/16yrs 1st Bethan McKay pb, 17yrs + 1st Katie Bell.

400m Freestyle – 13yrs/u 1st Oliver Newton pb, 2nd Liam Carey pb, 3rd Jack Lane, 14yrs/+ 1st Tom Kelly pb, 2nd David Hammond, 13yrs/u 1st Phoebe Gallagher pb, 2nd Abigail Foley pb, 3rd Kate Newton pb, 14yrs/+ 1st Emily Pilbeam.

400m Individual Medley – 13yrs/u 1st Oliver Newton pb, 2nd Jack Lane, 14yrs/+ 1st Ben Marsters, 2nd Tom Kelly, 3rd David Hammond pb, 13yrs/u 1st Abigail Foley pb, 2nd Phoebe Gallagher pb, 3rd Kate Newton pb, 14yrs/+ 1st Emily Pilbeam.

 
 
 

Back to the top of the page